pôžičky ihneď online






Na čo si dať pozor pri uzatváraní pôžičiek

Každé uzatváraní zmluvy o pôžičke by malo byť dobrovoľnou vôľou oboch strán. To patrí k základným predpokladom právneho vzniku zmluvy. Navyše obe strany by mali byť dostatočne informované o podmienkach danej zmluvy. V praxi sa jedná o pozíciu dlžníka, pretože strana poskytujúca pôžičku už dobre pozná svoju predtlačenú zmluvu a obchodné podmienky, ktoré sa k nej vzťahujú.

Poctivo čítať

Vždy je dôležité si každú časť zmluvy dôkladne prečítať. V kľude sa nad ňou zamyslieť a prípadne sa na nejasnosti opýtať na pobočke či právnika. Často sa v zmluvách uvádza práve to najdôležitejšie oznámení menším písmom niekde na konci. To je obvyklá taktika u nebankových inštitúcií, ktoré sa snažia prinútiť klientov uzatvoriť i menej výhodné pôžičky. Na tie sa potom vzťahujú v prípade omeškania splátky veľké sankcie, ktoré sú uvedené napríklad práve malým písmom na konci zmluvy. Preto je dôležité celú zmluvu od začiatku až do konca poctivo preštudovať a všetko si v kľude ujasniť.

A nielen zmluvu je dôležité čítať. Tiež obchodné podmienky je vhodné aspoň zbežne prečítať a u rizikových bodov dbať zvýšenú pozornosť. Práve čítaním obchodných podmienok zistíme, ako sa budú prípadné spory riešiť, kto ich bude riešiť, aké plynú z nedodržania zmluvy sankcie a ďalšie podobné krajne dôležité informácie.

Nutné náležitosti zmluvy

Dôležité je, aby zmluva o pôžičke obsahovala obligatórne (povinné) náležitosti. K nim patrí uvedenie RPMN, stanovenie podmienok zmien RPMN, stanovenie výšky pôžičky a splátok, ich počtu a splatnosti, záväzok veriteľa informovať dlžníka o zmenách RPMN a ďalšie podmienky, ktoré sa uplatňujú pri potenciálnym sporu.

Jednanie s overenou inštitúciou

Dôležité je pri dojednaní pôžičky vyhľadávať iba kvalitné ponuky od zavedených inštitúcií. Reakcie na inzerát vyvesený na autobusovej zastávke nie je rozhodne tou pravou cestou, ako si požičiavať peniaze, pretože často títo jednotlivci či skupiny skúšajú obchádzať zákon a poskytovať pôžičky žiadateľom za nápadne nevýhodných podmienok.

Preto je dôležité voliť pre získanie pôžičky nejakú stabilnú a dôveryhodnú inštitúciu. Najlepšie banku, ktorá má jasne špecifikované faktory, ktoré ovplyvňujú cenu pôžičiek. Navyše sú pod prísnym dohľadom Ministerstva financií a ďalších inštitúcií, ktoré dbajú na to, aby sa so žiadateľmi o pôžičku zaobchádzané podľa zákona. Tým sa aspoň čiastočne vyhnete nevhodnému zaobchádzaniu a znížite riziko nevyžiadaných problémov.






Všetky práva vyhradené. © 2014 - 2024 Pôžičky12.sk, Ing. Radek Šmach, Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Bez písomného súhlasu prevádzkovateľa a autora je akékoľvek publikovanie,
šírenie a kopírovanie textov a autorských fotografií zakázané.