pôžičky ihneď online


RPMN - Čo je to RPMN

Skratka RPMN znamená: Ročná Percentuálna Miera Nákladov. Ide o percentuálnu hodnotu sumy, ktorú skutočne za daný finančný produkt (obvykle pôžičku) žiadateľ zaplatí ročne navyše.

V RPMN sú zahrnuté úroky a všetky poplatky, ktoré si banka alebo iná inštitúcia naozaj za danú pôžičku ročne účtuje. Preto by sa pri výbere pôžičky či úveru mala brať do úvahy práve ročná percentuálna sadzba nákladu (RPMN), ktorú je možné porovnať u jednotlivých druhov pôžičiek naprieč celým finančným trhom. Všetky hodnoty sú totiž v percentách a jednoduchým porovnaním sadzieb môžeme ľahko vybrať najvhodnejší druh pôžičky, ktorý spĺňa potrebné požiadavky. Žiadna iná hodnota ani ukazovateľ u pôžičiek nám nedáva presnejšiu informáciu o tom, koľko skutočne zaplatíme.

RPMN je zo zákona povinné

RPMN je zo zákona povinné uvádzať u každej reklamy či informácie o úverovom produkte. Táto povinnosť bola uzákonená, pretože banky často lákali na nízky úrok, ktorý bol následne kompenzovaný veľkými poplatky napríklad za vybavenie pôžičky či vedenie účtu. RPMN sa uvádzala niekde v rohu malým písmom a nízky úrok bol najvýraznejším prvkom uprostred. Banky totiž vždy súperili o klientov, práve vďaka "nízkemu úročeniu". Pri dojednávaní pôžičky bol klient nemilo prekvapený celkovou sumou, ktorú potom následne musel ročne platiť. K tomu by už v súčasnosti dochádzať nemalo a vždy by u informáciách o pôžičke mala byť viditeľne pripojená aj RPMN.

KALKULAČKA RPMNÚrok x RPMN

Preto je vhodné sledovať nielen úrok, ale aj RPMN. V konečnom dôsledku totiž môže byť pôžička s vyššou úrokovou sadzbou výhodnejšia ako pôžička s nižšou. A to práve vďaka RPMN, ktoré môže byť presne naopak a je práve tým ukazovateľom, ktorý je pre porovnanie vhodné použiť. RPMN je skrátka všetko hovoriaci hodnota, o ktorú sa môžete pri rozhodovaní oprieť a máte istotu, že ďalšie navýšenie pôžičky nad túto percentuálnu sadzbu nie je možné.


Všetky práva vyhradené. © 2014 - 2024 Pôžičky12.sk, Ing. Radek Šmach, Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Bez písomného súhlasu prevádzkovateľa a autora je akékoľvek publikovanie,
šírenie a kopírovanie textov a autorských fotografií zakázané.